Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?

Mięśnie mamy ich ponad 600. Stanowią od 1/2 do 1/3 masy naszego ciała wraz z tkanką łączną pozwalają utrzymać spionizowaną postawę ciała a także poruszać się. Czy lubisz sport, rekreację czy też nie mięśnie potrzebują ciągłej uwagi i troski. Od tego jak je na codzień traktujesz zależy ich zanik czy też wzrost.


✋A teraz prosty przykład ✋
Powiedzmy że stoisz przed drzwiami gotowy by je otworzyć.
Mózg i mięśnie są w pełnej gotowości aby pomóc Ci zrealizować to zadanie. Mózg wysyła sygnał do motoneuronów w ręce które po otrzymania sygnału ,,włączają się'' powodując skurcz i ruch kości. . Im większe wyzwanie tym silniejszy impuls z mózgu i tym samym większe zaangażowanie motoneuronów w powierzone zadanie.
❓❓A co gdybyś zmuszony był otworzyć drzwi pancerne ❓❓
Same mięśnie ręki i mięśnie towarzyszące nie będą w stanie podołać. Mózg zwraca się z prośbą do innych mięśni o pomoc. Stajesz w rozkroku napinasz brzuch i grzbiet próbując wygenerować tyle siły aby otworzyć drzwi. Niestety bez skutku ! Okazuje się że twój układ nerwowy wykorzystał wszystkie zasoby (inne mięśnie ) aby sprostać. Brak Ci siły stoisz cały czerwony i rozczarowany. Co w tym momencie dzieje się w twoim ciele? Właśnie twoje włókna mięśniowe przechodzą zmianę. Wystawiając je na stres doznają mikrouszkodzeń( co w tym przypadku jest bardzo pozytywne). W odpowiedzi uszkodzone komórki uwalniają białka zapalne zwane cytokinami które aktywizują układ odpornościowy do naprawy wyrządzonych szkód.
❗❗TO WŁAŚNIE MAGIA WZROSTU MIĘŚNI ❗❗

Im większe urazy tkanki mięśniowej tym większa potrzeba naprawy.
Ciągły proces uszkodzeń i napraw sprawia że mięśnie stają się silniejsze i większe. Ciągłe powielanie tych wzorców pozwala im się rozwijać jak tylko sobie wymarzymy !.
❗❗Co w momencie gdy nasze ciało przyzwyczai się do codziennych czynności (choćby otwieranie pancernych drzwi ? ) ❗❗
Oczywiście Przestaniemy się rozwijać ! ( następuje stagnacja, brak postępów, brak rozwoju i chęci )
Czemu tak jest ?
Bo przestajemy wprowadzać ciało w stan stresu który zmuszałby je do rozwoju. Dodatkowo powielanie tych samych czynności (ćwiczenia, ilość serii, powtórzeń , schemat makrocyklu ) generuje PRACĘ a nie stymuluje jako TRENING. Należy regularnie zmieniać objętość lub intensywność aby ciało mogło w dalszym ciągu naprawiać powstałe uszkodzenia tym samy powodując przyrost (hipertrofię)
NIESTETY ALBO STETY :) SAMA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA NIE WYSTARCZY.
Bez odpowiedniej diety, suplementacji, odpoczynku ciało nie będzie mogło naprawiać uszkodzonych włókien Ale to już temat na osobny wpis. Pozdrawiam !


Polecane przez autora:
- Trening - kiedy zaczyna się spalanie tłuszczu?
- 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut
- Jak mierzy się zawartość kalorii w produktach spożywczych? Skąd wiadomo, ile ich jest? Czy producent ma rację?
Źródło: www.moj-trener-osobisty.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze