DLACZEGO WARTO ZREZYGNOWAĆ Z ĆWICZEŃ NA MASZYNACH? OTO 6 POWODÓW

To nie tajemnica, nie jestem zwolennikiem stosowania maszyn treningowych. Przynoszą one efekty wybranym osobom, dla większości zaś są bezużyteczne – mogą być kontuzjogenne lub w inny sposób szkodliwe dla rozwoju siły i masy mięśni.

TRACISZ A NIE ZYSKUJESZ KOORDYNACJĘ I RÓWNOWAGĘ/

Z punktu widzenia biomechaniki, praca z wolnymi ciężarami to najbardziej naturalna i fizjologiczna trajektoria ruchu przy maksymalnym zakresie. Oprócz docelowo pracujących mięśni, do pracy włączają się mięśnie pomocnicze i stabilizatory. Maszyny mają charakter izolowany. Skupiają się na danych mięśniach "płytkich".

NIE SĄ DOSTOSOWANE DO WSZYSTKICH OSÓB

Problem z maszynami jest taki, że wykonuje się je według szablonów. Załóżmy, że mamy kobietę o wzroście 155cm, która pragnie poćwiczyć mięśnie klatki piersiowej.

Siadając na maszynie zauważy, że rączki maszyny nie są dostosowane do jej pełnych zakresów i ruchomości w klatce piersiowej. W większości przypadków rączki będą w pewnej odległości od klatki co spowoduje pracę na skróconych przyczepach i pogłębi wady postawy ciała czy przykurcze mięśniowe.

Wprowadzenie do treningu siłowego

NIE SĄ FUNKCJONALNE

Trening z ciężarami doskonali koordynację ruchową zawodnika. W większym stopniu naśladuje prawdziwe zadania fizyczne spotykane poza siłownią. Wymaga umiejętności utrzymywania równowagi, dzięki czemu przekłada się na sprawność przydatną również w życiu codziennym. To sprawia, że wolne ciężary pozwalają na naturalne kształtowanie mięśni. W dodatku podwyższają poziom wykonywanych ćwiczeń. Łatwiej jest podnieść dany ciężar na maszynie niż ze sztangą.

Zobacz również: Jakie partie ciała wyrzeźbisz, ćwicząc na tych sprzętach?

MNIEJSZE SPALANIE KALORII

Ćwiczenia z wolnymi ciężarami angażują większość partii przy każdym powtórzeniu, w dodatku obciążają organizm pracą nad balansowaniem ciała, ale to według mnie nie są najważniejsze powody.

➡Zamknij oczy i wyobraź sobie swoją dzienną rutynę. Ile godzin dziennie siedzimy za autem? biurkiem? w fotelu? Czy wiesz że siedzenie zabija? Wybierając się do klubu fitness weźmy od uwagę ćwiczenia które możemy wykonywać stojąc zamiast siedząc czy leżąc. Dla przykładu wyciskanie sztangielek stojąc, uginanie przedramion ze sztangą stojąc, wyprost przedramion ze sztangą za głowy lub hantlem stojąc(TRICEPS). Zapewne nie muszę pisać ze wszystkie ćwiczenia na nogi wykonywane z wolnym obciążeniem niosą za sobą więcej korzyści niż na maszynach zwłaszcza jeśli chodzi o wydatek energetyczny.

ZYSKASZ MNIEJ MASY MIĘŚNIOWEJ

Wykonywanie treningów tylko i wyłącznie na maszynach pozbawia mięśni możliwości pracy w różnych płaszczyznach. Mięśnie stabilizujące i synergistyczne w ogóle nie są angażowane. Stymulacja do rozrostu tkanki mięśniowej znacznie maleje niż przy wolnych ciężarach.

Składniki diety na masę mięśniową

MNIEJSZA ILOŚĆ TESTOSTERONU

Badania opublikowane w The Journal of Strength & Conditioning Research wykazały, że to samo ćwiczenie wykonywane na maszynie i z wolnymi ciężarami przynosi inną odpowiedź hormonalną. Podczas badań powtórzenia ze sztangą przyczyniły się do uwolnienia w organizmie 17 proc. więcej testosteronu niż analogiczny ruch robiony na maszynie. Hormon ten jest bardzo ważny dla budowy tkanki mięśniowej.

Aaberg E., Trening siłowy. Mechanika mięśni, 2009.
Zając A., Wilk M., Poprzęcki S., Bacik B., Współczesny trening siły mięśniowej, AWF, Katowice 2009.
Andrzejewski G., Perfect Body. Nowoczesna kulturystyka i fitness, 2016.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Co jeść przed i po popołudniowym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Domowe napoje izotoniczne. Przepisy Anny Lewandowskiej Strach przed porażką, a moc sprawcza marzeń Trening bez wysiłku. Robi cuda z sylwetką (WIDEO) Kolejny Bieg po Nowe Życie już za nami. Zobaczyliśmy ludzi, który dostali drugą szansę Ćwiczenia na mięśnie brzucha (dziesięciominutówka) Brazylijskie pośladki – trening, dieta Niedziela na Bemowie pod znakiem 11. Biegu po Nowe Życie Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Trening na lepszą kondycję i spalenie tkanki tłuszczowej (WIDEO) Trenuję i nie chudnę! W czym problem? Jak ćwiczyć w domu, by mieć boskie ciało? Jak stracić tłuszcz z ramion? To trudne, ale możliwe! Ćwiczenia na płaski brzuch. Wystarczą 4 minuty dziennie Na obrazku jest 6 zwierząt. To, które zobaczysz jako pierwsze, zdradza twoje cechy Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Rozciąganie (stretching) kiedy tak naprawdę ma sens? Massy Arias: fitness receptą na depresję Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Sekrety skutecznego treningu według trenerów gwiazd Domowy trening na spalanie tłuszczu dla początkujących Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Co pić po treningu? Oto shaki regeneracyjne polecane przez Annę Lewandowską

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity