DLACZEGO WARTO ZREZYGNOWAĆ Z ĆWICZEŃ NA MASZYNACH? OTO 6 POWODÓW

To nie tajemnica, nie jestem zwolennikiem stosowania maszyn treningowych. Przynoszą one efekty wybranym osobom, dla większości zaś są bezużyteczne – mogą być kontuzjogenne lub w inny sposób szkodliwe dla rozwoju siły i masy mięśni.


TRACISZ A NIE ZYSKUJESZ KOORDYNACJĘ I RÓWNOWAGĘ/
Z punktu widzenia biomechaniki, praca z wolnymi ciężarami to najbardziej naturalna i fizjologiczna trajektoria ruchu przy maksymalnym zakresie. Oprócz docelowo pracujących mięśni, do pracy włączają się mięśnie pomocnicze i stabilizatory. Maszyny mają charakter izolowany. Skupiają się na danych mięśniach "płytkich".
NIE SĄ DOSTOSOWANE DO WSZYSTKICH OSÓB
Problem z maszynami jest taki, że wykonuje się je według szablonów. Załóżmy, że mamy kobietę o wzroście 155cm, która pragnie poćwiczyć mięśnie klatki piersiowej.
Zobacz również: Jakie partie ciała wyrzeźbisz, ćwicząc na tych sprzętach?
Siadając na maszynie zauważy, że rączki maszyny nie są dostosowane do jej pełnych zakresów i ruchomości w klatce piersiowej. W większości przypadków rączki będą w pewnej odległości od klatki co spowoduje pracę na skróconych przyczepach i pogłębi wady postawy ciała czy przykurcze mięśniowe.
Wprowadzenie do treningu siłowego
NIE SĄ FUNKCJONALNE
Trening z ciężarami doskonali koordynację ruchową zawodnika. W większym stopniu naśladuje prawdziwe zadania fizyczne spotykane poza siłownią. Wymaga umiejętności utrzymywania równowagi, dzięki czemu przekłada się na sprawność przydatną również w życiu codziennym. To sprawia, że wolne ciężary pozwalają na naturalne kształtowanie mięśni. W dodatku podwyższają poziom wykonywanych ćwiczeń. Łatwiej jest podnieść dany ciężar na maszynie niż ze sztangą.

MNIEJSZE SPALANIE KALORII
Ćwiczenia z wolnymi ciężarami angażują większość partii przy każdym powtórzeniu, w dodatku obciążają organizm pracą nad balansowaniem ciała, ale to według mnie nie są najważniejsze powody.
➡Zamknij oczy i wyobraź sobie swoją dzienną rutynę. Ile godzin dziennie siedzimy za autem? biurkiem? w fotelu? Czy wiesz że siedzenie zabija? Wybierając się do klubu fitness weźmy od uwagę ćwiczenia które możemy wykonywać stojąc zamiast siedząc czy leżąc. Dla przykładu wyciskanie sztangielek stojąc, uginanie przedramion ze sztangą stojąc, wyprost przedramion ze sztangą za głowy lub hantlem stojąc(TRICEPS). Zapewne nie muszę pisać ze wszystkie ćwiczenia na nogi wykonywane z wolnym obciążeniem niosą za sobą więcej korzyści niż na maszynach zwłaszcza jeśli chodzi o wydatek energetyczny.
ZYSKASZ MNIEJ MASY MIĘŚNIOWEJ
Wykonywanie treningów tylko i wyłącznie na maszynach pozbawia mięśni możliwości pracy w różnych płaszczyznach. Mięśnie stabilizujące i synergistyczne w ogóle nie są angażowane. Stymulacja do rozrostu tkanki mięśniowej znacznie maleje niż przy wolnych ciężarach.
Składniki diety na masę mięśniową
MNIEJSZA ILOŚĆ TESTOSTERONU
Badania opublikowane w The Journal of Strength & Conditioning Research wykazały, że to samo ćwiczenie wykonywane na maszynie i z wolnymi ciężarami przynosi inną odpowiedź hormonalną. Podczas badań powtórzenia ze sztangą przyczyniły się do uwolnienia w organizmie 17 proc. więcej testosteronu niż analogiczny ruch robiony na maszynie. Hormon ten jest bardzo ważny dla budowy tkanki mięśniowej.
Aaberg E., Trening siłowy. Mechanika mięśni, 2009.
Zając A., Wilk M., Poprzęcki S., Bacik B., Współczesny trening siły mięśniowej, AWF, Katowice 2009.
Andrzejewski G., Perfect Body. Nowoczesna kulturystyka i fitness, 2016.


Polecane przez autora:
- Trening - kiedy zaczyna się spalanie tłuszczu?
- 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut
- Jak mierzy się zawartość kalorii w produktach spożywczych? Skąd wiadomo, ile ich jest? Czy producent ma rację?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze